Autor zdjęcia/źródło: Domowe maseczki na twarz, Freepik
Lato jest wyjątkową porą roku. Oprócz pięknej pogody, słońca i urlopu, daje nam to, co najlepszej dla skóry – świeże owoce i warzywa, z których samodzielnie możemy przygotować domowe maseczki na twarz, szyję i dekolt. A więc drogie dziewczyny i panie, zajrzyjmy do naszego ogródka, warzywnika, sadu i zerwijmy te dary lata, po których nasza skóra nabierze blasku i zdrowego wyglądu.
Na przykład maliny. Owoce te posiadają dużo witamin C i E oraz bogactwo kwasów owocowych, które nie tylko nadają skórze młodego wyglądu, ale także świetnie nawilżają.
Do cery mieszanej idealnie nadaje się maseczka przygotowana z 10 malin, łyżki płynnego miodu i łyżki gęstej śmietany. Wszystkie składniki należy rozgnieść widelcem i nałożyć na skórę na 15 minut.
Inną godną polecenia maseczką jest ta przygotowana z 10 malin, jednego małego i obranego ze skórki pomidora i łyżeczki miąższu aloesu. Po dokładnym zmiksowaniu składników, maseczkę nakładamy na skórę i po 10 minutach zmywamy ciepłą wodą.
Pomidor jest cenny ze względu na zawarty w nim likopen, który jest silnym przeciwutleniaczem i zapobiega starzeniu się skóry. Natomiast zawarte w nim witaminy A, C i B poprawiają pracę gruczołów łojowych i dlatego warto go polecić osobom z cerą tłustą i widocznymi porami. Aby ściągnąć pory na naszej skórze, należy rozgnieść widelcem obrany i dobrze dojrzały owoc pomidora. Do papki dodać 2 łyżki płatków owsianych i wszystko dokładnie wymieszać. Tak przygotowaną maseczkę rozprowadzamy równomiernie na twarzy i po 20 minutach spłukujemy ciepłą wodą.
Elastyczność skóry i jej nawilżenie poprawiają maseczki z zielonego groszku i ogórka. Przy czym maseczka z ogórka również wybiela skórę i wygładza drobne zmarszczki.
Maseczkę z groszku przygotowuje się poprzez wymieszanie garści ugotowanego i rozgniecionego groszku, z dwoma łyżkami tłustej śmietany. Następnie tak przygotowaną maseczkę, delikatnie nakłada się na 20 minut na skórę twarzy, szyi i dekoltu.
Z ogórka możemy przygotować dwie „mikstury” – maseczkę oraz kompres rozjaśniający cienie pod oczami. Do maseczki ścieramy na tarce jednego małego ogórka, dodajemy łyżkę gęstego naturalnego jogurtu i kilka kropli z cytryny. Po dokładnym wymieszaniu papkę nakładamy na skórę na 20 minut.
Aby przygotować kompres na oczy należy z utartego ogórka wycisnąć sok, zamoczyć w nim płatki kosmetyczne i położyć je na skórę pod oczami. Po 15 minutach skórę przemyć letnią wodą i wklepać krem nawilżający lub pod oczy.
Aby nasza cera nabrała ładnego koloru wystarczy użyć… marchwi. Dzięki zawartemu w niej beta-karotenowi, poprawimy nie tylko naszą karnację, ale również spowolnimy starzenie się skóry i ochronimy ją przed promieniami UV. Ponadto zawarta w marchwi miedź zapobiega przebarwieniom. Z utartej marchwi możemy przygotować dwie maseczki: przeciwzmarszczkową i odżywczą. Aby uzyskać tę pierwszą, do utartej marchwi dodajemy łyżkę twarożku i łyżkę startego siemienia lnianego. Natomiast do odżywczej dodajemy po łyżce naturalnego jogurtu i płynnego miodu.
W ziemniakach znajdziemy witaminy C, K, PP i z grupy B, a także wiele pierwiastków w tym potas, żelazo, miedź, cynk i magnez. Maseczka z tego - chyba najbardziej popularnego warzywa w Polsce - świetnie nawilża i wygładza skórę, wzmacnia naczynia krwionośne i łagodzi podrażnienia. Ugotowane dwa ziemniaki rozgniatamy widelcem i dodajemy łyżeczkę ciepłego mleka lub żółtko jajka. Nakładamy na 20 minut, po czym ściągamy maseczkę papierowym ręcznikiem, a pozostałości zmywamy ciepłą wodą.
Cebulowa maseczka, jest polecana przede wszystkim tym, którzy mają cerę trądzikową, gdyż cebula ma silne właściwości bakteriobójcze. A jak przygotować taką maseczkę? Wystarczy ugotować jedną cebulę, następnie ją rozgnieść i połączyć z łyżką mąki ziemniaczanej. Po 20 minutach od nałożenia, spłukać ciepłą wodą. Zamiast sporządzać maseczkę, można również przecierać skórę rozkrojoną cebulą.
Kapusta zawiera znaczne ilości siarki, która decyduje o jej bakteriobójczych właściwościach, a także witaminy C, E, K, z grupy B oraz potas, żelazo, fosfor, magnez. Maseczka z kapusty, podobnie jak cebulowa pomaga w walce z trądzikiem. Aby ją przygotować trzeba zmiksować 4 liście kapusty i zmieszać je z żółtkiem jajka. Mieszaninę nakładamy na 20 minut i zmywamy ciepłą wodą.
Jak widać nasz ogródek to nie tylko rozkosz dla podniebienia, ale również bogaty zestaw „naturalnych kosmetyków”.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
malibu 2013.01.31 13:31
ja lubię domowe maseczki :) sa takie ekologiczne
ewela10.05 2012.08.10 16:29
Uwielbiam naturalne maseczki, są super, najbardziej lubię te z ogórka ;)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.